20:57, sâmbătă, 24 octombrie, 2020

O nouă biserică în satul Dumbrăveni, raionul Soroca

Sâmbătă, 24 octombrie 2020, Episcopul Ioan al Sorocii, însoțit de către protoiereul mitrofor Nicolae CRAVEȚ, protopop de Soroca, a întreprins o vizită pastoral-liturgică în satul Dumbrăveni, raionul Soroca.

În dimineața zilei, ierarhul Sorocii împreună cu soborul preoțesc au oficiat slujba sfințirii Prestolului, apoi a fost săvârșită prima Liturghie în noua biserică cu hramul în cinstea Sfântului Mare Mucenic Dimitrie.

Parohul bisericii, părintele Ștefan BULGARU, a fost decorat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, cu dreptul de a săvârși Sfânta Liturghie cu ușile împărătești deschise până la Heruvic.

A urmat înconjurul bisericii și sfințirea exteriorului acesteia.

În cuvântul său de învățătură și binecuvântare, arhiereul vicar a felicitat drept-măritoarea adunare cu prilejul târnosirii sfântului locaș, transmițându-le și mesajul Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/