Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:56, joi, 3 martie, 2022

O nouă apariție editorială: „ÎNDREPTAR pentru Spovedanie alcătuit de Arhimandritul Sofian Boghiu”

Sectorul Sinodal „Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale” din cadrul Mitropoliei Moldovei anunță despre o nouă apariție editorială: ÎNDREPTAR pentru Spovedanie alcătuit de Arhimandritul Sofian Boghiu.

Președintele Sectorului Sinodal „Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale”, Prot. Marin Cij ne-a comunicat că această broșură editată într-un tiraj de 1000 de exemplare conține învățături folositoare pentru pregătirea către Taina Mărturisirii – considerată una dintre primele trepte ale procesului de creştere duhovnicească. Mărturisirea a fost instituită de Însuşi Domnul nostru Iisus Hristos după Învierea Sa din morţi: „Luaţi Duh Sfânt; cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute” (Ioan 20, 22-23).

Învățăturile cuprinse în această broșură au fost preluate din volumul: Arhimandrit Sofian Boghiu, „Buchet de cuvântări, predici și meditații”, editat la Editura IBMBOR, București, 2006, p. 268 – 284.

Sectorul Sinodal „Activitate Spirituală în Instituțiile Medicale” își propune în perioada Postului Mare să distribuie gratuit acest ÎNDREPTAR pentru Spovedanie, prin intermediul preoților de spital la toate instituțiile medicale din țară.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media