12:29, sâmbătă, 24 iunie, 2023

O comisie delegată de Întâistătătorul BOM a inspectat mai multe aspecte legate de activitatea liturgică și administrativă a Mănăstirii Condrița

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove, vineri, 23 iunie 2023, la mănăstirea ,,Sf. Irh. Nicolae” din s. Condrita, mun. Chișinău, o comisie delegată de Întâistătătorul BOM a inspectat mai multe aspecte legate de activitatea liturgică și administrativă a așezământului monahal.

Din Comisie au făcut parte Preasfințitul Siluan, Episcopul Orheiului, vicar mitropolitan și președinte al Sectorului Sinodal ,,Mănăstiri și Viața Monahală”, Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, PC părinte arhimandrit Filaret Cuzmin, stareț al mănăstirii ,,Adormirea Maicii Domnului” din s. Căpriana , r. Strașeni, secretarul Sectorului Sinodal ,,Mănăstirii și Viața Monahală”.

Prezenți au fost protoiereul Veceslav Șpac, duhovnicul-administrator al mănăstirii ,,Sf. Irh. Nicolae” din s. Condrita și Egumenul Vladimir Trelea, viețuitor al mănăstirii.

Comisia a cercetat partea documentară a mănăstirii, a clădirilor și a personalului; activitatea liturgică și misionară a obștii; lucrările de reparație și reconstrucție a mănăstirii și alte aspecte.

În urma cercetărilor făcute, comisia a întocmit un Proces verbal care a fost transmis Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove.

Decizia finală urmează a fi pronunțată de Înaltpreasfinția Sa, Înaltpreasfințitul Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media