Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:57, vineri, 18 decembrie, 2020

Neurochirurgul Severin Sohoțchi, șeful blocului operator al Spitalului Serviciului Medical a MAI, decorat cu Ordinul ”Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat vineri, 18 decembrie, pe distinsul medic neurochirurg Severin Sohoțchi, șeful blocului operator al Spitalului Serviciului Medical a MAI, cu Ordinul mitropolitan ”Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”.

În cadrul întrevederii, Mitropolitul Vladimir i-a adresat dl Sohoțchi felicitări cu prilejul jubileului de 50 de ani şi alese mulţumiri pentru curajul şi sacrificiul voluntar manifestat în lupta acerbă contra Covid-19, apreciind vocaţia, profesionalismul domniei sale.

La rândul său, dl Severin Sohoțchi a mulțumit Mitropolitului pentru înalta distincție, dar și pentru prețuirea și atenția pe care Biserica Ortodoxă din Moldova o arată față de medici.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media