Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:53, joi, 25 august, 2022

Mitropolitul Vladimir l-a primit în audiență pe protopopul de Florești, prot. Ioan Zîmbreanu

În după amiaza zilei de 25 august 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, a primit în audiență la Reședința Mitropolitană pe Prot. mitr. Ioan Zîmbreanu, Protopopul bisericilor din raionul Florești.

În cadrul discuției, Părintele Protopop a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru binecuvântarea și grija părintească ce o poartă față de preoții și credincioșii protopopiatului de Florești și a invitat pe Întâistătător în data de 11 octombrie 2022 la sfințirea Sfintei Mese a noii biserici cu hramul „Sf. M. Mc. Dumitru” din s. Maiscoe r. Florești.

La rândul său, Ierarhul a mulțumit Clericilor prezenți și binecuvântându-i a remarcat importanța pastorației în parohie, ce presupune și numeroase încercări și jertfe din partea slujitorilor Altarului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media