14:33, joi, 15 iunie, 2023

Mitropolitul Vladimir a vizitat Centrul de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif” din Chișinău, aflată în amplu proces de renovare

Joi, 15 iunie, 2023, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove a vizitat Centrul de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif” din mun. Chișinău.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost întâmpinat de către Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, director al acestei instituții, împreună cu Prot. Igor Barcari, parohul bisericii în construcție „Sf. Mucenițe Vera, Nadeja, Libovi și mama lor Sofia” din incinta Centrului de plasament.

În contextul discuției, Arhiepiscopul Petru i-a raportat Mitropolitului Vladimir etapele lucrărilor ce s-au efectuat până în prezent la monumentala și frumoasa biserică ce o zidește Vlădica Petru în cinstea Sfintelor Mucenițe Vera, Nadeja, Libovi și mama lor Sofia” pe teritoriul Centrului.

Arhiepiscopul Petru i-a prezentat Mitropolitului Vladimir toate lucrările ce se efectuiază în prezent la Centrul de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif” din mun. Chișinău, care de 3 ani se află într-un amplu proces de renovare.

De menționat, că această renovare capitală Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru, ca director și întemietor al acestui Centru de plasament, care activează sub patronatul Mănăstirii Hîncu, o înfăptuiește, după ce timp de 25 de ani acest Centru de plasament a adăpostit, a îngrijit și a educat exemplar aproape două mii de copiii orfani și din familii defavorizate.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a apreciat înalt toată munca colosală și efortul considerabil pe care Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Petru îl depune cu multă dăruire, la reconstrucția capitală a Centrului de Plasament, Casa copilului „Preafericitul Iosif”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media,

cu referire la https://episcopia-ungheni.md/