20:53, marți, 16 martie, 2021

Mitropolitul Vladimir a oficiat a doua parte a Canonului cel Mare la Catedrala Mitropolitană

Marți seara, 16 martie 2021, în a doua zi a Postului Sfintelor Paști, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove a oficiat slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit a doua parte a Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, printre care: Secretarul mitropolitan și eclesiarh al Catedralei Prot. mitr. Dr. Vadim Cheibaș, clericii Catedralei. Prot. mitr. Teodor Tihon, Prot. mitr. Andrei Burlescu, Pr. Serghei Barbu și ceilalți slujitori.

În timpul slujbei au răsunat din nou cuvintele rugăciunii: “Vino ticăloase suflete împreună cu trupul tău, de te mărturisește la Ziditorul tuturor. Și îndepărtează-te de acum de nebunia cea mai dinainte și adu lui Dumnezeu lacrimi de pocăință.”

Arhipăstorul împreună cu slujitorii și enoriașii s-au afundat în rugăciunea pocăinței și a nădejdii în marea milostivire a Atotțiitorului, cerând iertare pentru păcate, dar și întărire pentru o viață vrednică trăită în Legea lui Dumnezeu.

Mâine, 17 martie, la Catedrala Mitropolitană se va săvârși prima în acest post, Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite, conform următorului program: ora 7.00, Utrenia, Ceasurile, Obednița, ora. 9.00, Liturghia Darurilor, oficiată de către Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media