11:14, joi, 2 septembrie, 2021

Mitropolitul Vladimir a decorat un grup de ctitori și binefăcători ai bisericii în construcție „Sf. Arhanghel Mihail” de pe lângă Spitalul Raional din Criuleni

Joi, 2 septembrie 2021, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană pe părintele Ioan Țuțuianu, paroh al bisericii în construcție „Sf. Arhanghel Mihail” de pe lângă Spitalul Raional din orașul Criuleni, însoțit de un grup de ctitori și binefăcători.

Pentru activitate sârguincioasă spre binele Bisericii, Mitropolitul a înmânat următoarele distincții:

• Andronic Roman – ordinul „Sf. Binecredicios Ștefan cel Mare”, de gr. II;
  • Butenco Corina – ordinul „Sf. Cuvioasa Agafia de la Cușelăuca”;
  • Ozerov Daniela – ordinul „Sf. Cuvioasa Agafia de la Cușelăuca”;
  • Andronic Lilia – ordinul „Sf. Cuvioasa Agafia de la Cușelăuca”;
  • Godoroja Ivan – ordinul „Meritul bisericesc”, de gr. II;

Mitropolitul Vladimir a mulțumit cordial interlocutorilor săi pentru activitatea prodigioasă întru susținerea valorilor moral-creștine în societate și pentru spirijinul acordat bisericii în construcție din Criuleni.

La rândul său Protoiereul Ioan Țuțuianu în numele întregului grup a mulțumit Înaltpreasfințitului pentru apreciere, pentru grijă și pentru binecuvântare în toate lucrările bineplăcute Domnului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media