10:39, luni, 20 septembrie, 2021

Mitropolitul Vladimir a decorat-o pe doamna Svetlana Donescu cu Ordinul mitropolitan „Cuv. Parascheva” de gradul II

Luni, 20 septembrie,  Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, a primit-o la Reşedinţa mitropolitană pe doamna Svetlana Donescu, ctitor a mai multe sfinte lăcașe din țară.

La întâlnire a participat și Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

Pentru activitate sârguincioasă spre binele și propășirea Bisericii Ortodoxe din Moldova, Mitropolitul a decorat-o pe doamna Svetlana Donescu cu Ordinul mitropolitan „Cuv. Parascheva” de gradul II.

Arhipăstorul a mulţumit doamnei Svetlana pentru atitudinea binevoitoare şi efortul considerabil la promovarea valorilor moral-spirituale ale Bisericii, totodată exprimându-şi speranţa că şi în continuare, cu acelaşi zel, va da dovadă de fapte bune şi binecuvântate.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media