Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:35, joi, 24 ianuarie, 2019

Mitropolitul Vladimir a decorat doi colaboratori ai Ministerului Afacerilor Interne

Joi, 24 ianuarie 2019, ÎPS Mitropolit Vladimir primit în audiență pe dl Anatolie Postică, Șef al Serviciului protecție internă și anticorupție al MAI și dna Inga Fordea, ofiţer de investigaţie din cadrul Serviciului de Securitate al MAI, însoțiți de un grup de preoți militari.

La raportul Arhim. Nicolae (Roșca), Duhovnicul Mănăstirii Ciuflea din capitală, Președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării și Organele de Drept, arhipăstorul a acordat ordine bisericești după cum urmează:

 – Ordinul „Sf. Binecredincios Ștefan cel Mare”, domnului Anatolie Postică.

 – Ordinul „Sf. Fericita Agafia de la Cușelăuca” doamnei Inga Fordea.

Înaltpreasfințitul Vladimir i-a mulțumit dl Anatolie Postică pentru conlucrarea fructuoasă cu Biserica Ortodoxă din Moldova.

La rândul său, dl Anatolie Postică a mulțumit în numele tuturor celor prezenți la Reședința mitropolitană, pentru încrederea acordată de fețele bisericești și pentru valorile pașnice pe care acestea le cultivă în societate.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media