13:37, vineri, 19 februarie, 2021

Mitropolitul a primit vizita Dl Ilian Galben, Rector al Universității Libere Intarnaționale din Republica Moldova (ULIM)

Vineri, 19 februarie, la reședința mitropolitană, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit pe  Dl Ilian Galben, Rector al Universității Libere Internaționale din Republica Moldova (ULIM), Doctor în economie.

În cadrul discuției, Rectorul ULIM s-a arătat interesat mai ales de activitatea educațională prezentă a Bisericii Ortodoxe din Moldova, în această perioadă de pandemie și criză spirituală și economică, când societatea noastră se confruntă cu fenomene ca sărăcia, migrația etc.

În timpul întrevederii, s-a propus organizarea în comun, a unor expoziții de carte religioasă care să pună în valoare, pentru o mai bună cunoaștere, istoria, spiritualitatea și cultura ortodoxă.

La finalul întrevederii, Dl Ilian Galben a mulțumit pentru primire și a subliniat importanța și valoarea incontestabilă a patrimoniului cultural bisericesc pentru prezentul și viitorul oricărui popor.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media