15:31, vineri, 29 decembrie, 2017

Mitropolia Moldovei, Inspectoratul General al Poliției și reprezentanții clubului sportiv ”Terra Valahia” au dat startul Caravanei de Crăciun

Vineri, 29 decembrie 2017, a fost dat startul Caravanei de Crăciun.

La eveniment, cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a participat PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan însoțit de un sobor preoțesc.

Caravana de Crăciun este organizată în comun de Inspectoratului General al Poliției, reprezentanții clubului sportiv ”Terra Valahia”, și Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldovei.

După oficierea unui Tedeum de binecuvântare la drum, PS Ioan a transmis participanților la Caravană mesajul de binecuvântare al ÎPS Mitropolit Vladimir și a stropit cu apă sfințită mijloacele de transport.

Șeful IGP, Alexandru Pînzari, a declarat că polițiștii sunt mereu în sprijinul cetățenilor și vor face tot posibilul ca cetățeanul să se simtă în siguranță.

La rândul său, șeful adjunct al IGP, Gheorghe Cavcaliuc, a menționat că, cele trei entități au căzut de acord să organizeze un maraton al carității.

„Vom merge mâine la 100 familii din RM, 100 familii mai triste ca noi, care sunt defavorizate. Ne dorim ca prin noi să vină în casa lor lumina lui Dumnezeu, acele clipe de fericire, magia sărbătorilor de iarnă. În ograda IGP sunt deja pregătite mașinile încărcate cu daruri”, a precizat Cavcaliuc.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media