Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:13, luni, 5 noiembrie, 2012

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove dezminte vehiculările din presă referitoare la aparteneța la masonerie a ÎPS Mitropolit Vladimir

Conform interpretărilor eronate ale unor pretinși specialiști, în cadrul unui documentar  difuzat  recent la un post de televiziune autohton, s-a vehiculat ideea că Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir ar purta una sau mai multe decorații masonice.

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove neagă categoric această ipoteză și exclude apartenența Întâistătăorului la vreun rit sau ordin masonic, ori acceptarea de către Înalt Prea Sfinția Sa a unor însemne de acest gen, din cauza incompatibilității ideologiei mișcării în cauză cu învățătura Creștin-Ortodoxă.

În același timp regretăm profund difuzarea în mass-media a unor informații necorespunzătoare adevărului, ce ar putea să aducă prejudicii grave imaginii Mitropolitului Vladimir și Bisericii Ortodoxe din Moldova.