Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

9:00, luni, 1 aprilie, 2013

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove atenționează clerul și credincioșii asupra cazurilor de oficiere a serviciilor divine de persoane oprite din slujire

screenshot_2_68651900Monahul Antim (Tudos), orpit din slujire

Conform raportului Protopopului de Cimișlia, Prot. Mitr. Nicolae Goreanu, în comuna Porumbrei, satul Sagaidacul-Nou, raionul Cimișlia, monahul Antim (Tudos), oprit de a săvârși cele sfinte de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir încă în anul 2002, oficiază samavolnic așa-zise servicii divine (inclusiv Sfintele Taine) inducând în eroare credincioși nu doar din circumscripția sus-menționată ci și din întreaga republică.

Prin prezenta, Direcția Mitropolitană cere Protopopilor din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove de a se ocupa de informarea clerului și a poporului din circumscripțiile pe care le administrează asupra acesui caz pentru a evita răspândirea acestui fenomen negativ și pentru a sta încă o dată de strajă canonicității Bisreicii Ortodoxe din Moldova.

Direcția Mitropolitană

IMG_0708

IMG_0709

IMG_0710