Acasă Mesaje de felicitare

Mesajul Mitropolitului Vladimir cu prilejulZilei lucrătorului medical și al farmacistului

282

Cu ocazia Zilei lucrătorului medical și a farmacistului, adresez tuturor medicilor, asistenților medicali, farmaciștilor și întregului personal din sistemul sanitar al țării noastre alese cuvinte de recunoștință și binecuvântare.

Slujirea dumneavoastră este una nobilă și plină de jertfelnicie, fiind pusă în slujba celui mai de preț dar al lui Dumnezeuviața omului. În fiecare zi, prin știință, dăruire, răbdare și compasiune, apropiați de suferința aproapelui, aducând alinare, vindecare și speranță.

Biserica Ortodoxă a prețuit întotdeauna pe cei care poartă grijă de bolnavi, văzând în această misiune o lucrare de milostenie și iubire creștină. În acest sens, lucrarea Bisericii și a instituțiilor medicale este una complementară și profund umană: Biserica aduce mângâiere sufletească, rugăciune și nădejde, iar spitalul oferă tratament, îngrijire și vindecare trupească, ambele slujind, în mod diferit dar unit, demnitatea și viața omului.

îndemnăm rămâneți statornici în această chemare, în ciuda greutăților și încercărilor, purtând în suflet credința, nădejdea și dragostea față de aproapele.

Rugăm pe Milostivul Dumnezeu dăruiască sănătate, putere, înțelepciune și ajutor în toată lucrarea, ocrotească împreună cu familiile dumneavoastră și răsplătească osteneala fiecăruia cu bucurii duhovnicești și pace sufletească.

Cu părintească binecuvântare,
† VLADIMIR
Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove