0:52, marți, 5 septembrie, 2023

Mesajul Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir adresat protoiereului Veniamin Onu cu prilejul jubileului de 50 de ani

Marți, 5 septembrie 2023, ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, a adresat protoiereului mitrofor Veniamin Onu, parohul bisericii „Sf. Nicolae” din Vicenza, Italia, un mesaj de felicitare сu prilеjul aniversării jubileului de 50 de ani.

Preacucernice părinte,

Astăzi, când prin voia şi prin binecuvântarea lui Dumnezeu aţi ajuns la frumosul jubileu de 50 de ani din ziua nașterii, venim să Vă adresăm cele mai sincere şi mai călduroase felicitări şi urări de bine, nădăjduind cordial că şi de acum înainte, Bunul şi Dreptul Mântuitor Vă va întări şi Vă va îndruma încă mulţi ani sănătoşi, să viețuiți cu înţelepciune şi pace, având reper Evanghelia lui Hristos.

De un sfert de veac slujiți cu multă dăruire Sfintei Biserici. Privind în urmă, putem vedea că anii pe care i-aţi trăit până acum au fost întru totul închinaţi Altarului Domnului – prin multă muncă, osteneală, nădejde şi dragoste faţă de semeni aţi reuşit numeroase realizări, atât în domeniul edificării a câtorva parohii exemplare, precum și a multor activități social-filantropice.

Cunoscând memorabilile realizări ale Preacucerniciei Voastre, ne rugăm Domnului în această frumoasă și importantă zi pentru Dumneavoastră, ca să Vă țină sănătos și ferit de primejdiile cele văzute și nevăzute pentru ca și în continuare să continuați a munci cu aceeași dragoste în via Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La mulți și binecuvântați ani!

Cu arhierești binecuvântări,

† VLADIMIR,