23:39, vineri, 20 septembrie, 2013

Mesajul Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Vladimir pentru participanții la Drumul Crucii și al Pocăinței

Iubiți întru Hristos frați și surori,
Cinstiți slujitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova,

Cu ajutorul Domnului, timp de 50 de zile ați străbătut pe jos mai mult de 1400 de kilometri, înconjurând țărișoara noastră, având mereu pe buze și în inimi rugăciunea cea de pocăință către Preabunul și Atotputernicul nostru Tată Ceresc.

Prin această faptă binecuvântată a Dumneavoastră a tuturor, țineți aprinsă făclia spiritualității noastre tradiționale și continuați nevoințele străbunilor noștri, care au știut să pună ruga curată înaintea tuturor faptelor lor și să mulțumească Atotțiitorului pentru fiecare izbândă.

Evocând trecutul, nu facem altceva decât să ne gândim la viitor, iar faptele Domniilor Voastre, izvorâte din bineplăcutele tradiții milenare ale neamului nostru, vin să dea un exemplu demn de urmat urmașilor noștri.

Participanții la procesiune, de diferite vârste, clase sociale și cu interese variate, precum și numeroșii creștini din orașele și satele Republicii, care împreună cu păstorii lor v-au întâmpinat și s-au alăturat pelerinajului, demonstrează în mod categoric faptul că Moldova este și va fi o țară profund Ortodoxă, care prin credința locuitorilor săi va reuși să izbândească în această vâltoare a vremurilor și să ajungă la limanul cel atât de mult dorit al liniștii și păcii întru Hristos.

Nădăjduim că de acum înainte tradiționalul Drum al Crucii și al Pocăinței va fi un eveniment din ce în ce mai mobilizator pentru societatea noastră și îi va reuni pe frați în lumina dătătoare de viață a Sfintei Evanghelii lui Hristos. Amin!

Cu arhierești binecuvântări,

+ VLADIMIR,