8:25, joi, 13 iulie, 2023

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, la aniversarea a 65 de ani de viaţă a Domnului Academician Valeriu Pasat

Joi, 13 iulie 2023, Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a transmis un mesaj de felicitare la aniversarea a 65 de ani de viaţă a Domnului Valeriu Pasat, Doctor habilitat în istorie și membru titular al Academiei de Științe a Moldovei.

Mult stimate Domnule Academician,

Aniversarea împlinirii a 65 de ani de viaţă a Excelenței Voastre, este o mărturie a unei bogate misiuni desfășurate în slujba promovării istoriei și culturii, în special, istoriei bisericești, spiritualității şi demnității naţionale.

Cu acest deosebit prilej, Vă adresez cele mai sincere urări de bine, de sănătate și viață binecuvântată în lumina credinței.

De-a lungul timpului ați reușit să Vă recomandați ca un bun creștin și ca un fiu vrednic al Sfintei Biserici Ortodoxe din Republica Moldova.

Deşi ați ocupat mai multe posturi de stat, în viziunea noastră, V-ați manifestat în primul rând ca om de ştiinţă, cercetător de prim rang în ştiinţa academică din Republica Moldova. Decernarea Premiului Naţional al Republicii Moldova şi alegerea ca membru titular al Academiei de Ştiinţe a Moldovei constituie o recunoaştere a valorii  şi aportului Dvs la cercetarea uneia dintre cele mai întunecate perioade din istoria spaţiului dintre Prut şi Nistru, situat ca şi cu secole în urmă, conform spuselor marelui cronicar, Grigore Ureche „în calea tuturor răutăţilor”.

În anul 2011 ați încheiat cu succes editarea monumentalei culegerii de documente în patru volume „Ortodoxia în Moldova: puterea, biserica, credincioșii” – istoria Bisericii Ortodoxe din Moldova în anii 1940–1991, care a devenit între timp, una de referinţă în istoriografia problemei respective.

Opera Dumneavoastră cucerește prin sinceritatea emoției, prin sublimul sentimentului, fiind îndreptată asupra sensurilor profunde ale umanității.

Astăzi, când ați ajuns la o frumoasă vârstă rotundă și, implicit, la o deplină recunoaștere a meritelor  profesionale, Biserica Ortodoxă din Moldova omagiază, în persoana Dvs, un exponent de vază al știinţei istorice academice din Republica Moldova, adresându-Vă alese cuvinte de preţuire și sincere urări de sănătate și de noi realizări profesionale.

Ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Dăruitorul vieții şi al tuturor binefacerilor, să Vă dăruiască ajutorul Său sfânt în toată lucrarea de promovare a istoriei și culturii noastre naționale.

Întru mulți şi fericiți ani!

Cu aleasă preţuire şi binecuvântare,

† VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE