Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

0:59, joi, 27 septembrie, 2018

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir adresat ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, cu ocazia aniversării a 60 de ani din ziua nașterii

Înaltpreasfinția Voastră,

Cu ocazia aniversării a 60 de ani din ziua nașterii acceptați sincerele noastre felicitări în legătură cu acest eveniment important, împreună cu urările de bună sănătate, putere a forțelor și vioiciune a duhului.

Cu pronia preaînțeleaptă a Creatorului lumii, pe parcursul vieții Dumneavoastră ați îndeplinit diverse ascultări bisericești, recomandându-Vă drept un vrednic slujitor în Via Domnului. Actualmente păstoriți credincioșii din Arhiepiscopia de Tiraspol și Dubăsari, aducându-vă obolul în dezvoltarea vieții eclesiale, săvârșiți servicii divine, participați în multe acțiuni de ordin bisericesc și social.

Pentru mijlocirea Preacuratei Fecioare Născătoare de Dumnezeu și a ocrotitorului Dumneavoastră ceresc – Sfântului Sava de Storojevsc să vă împlinească Atotputernicul Dumnezeu cu darurile Duhului Sfânt, ajutându-vă și pe viitor în slujirea arhipăstorească.

Nădjduim că şi de acum înainte, veţi munci cu aceiaşi osârdie şi dăruire pentru înflorirea şi prosperarea duhovnicească a Eparhiei pe care cu cinste o conduceţi şi pentru binele şi propășirea întregii Biserici Ortodoxe din Moldova.

Cu dragoste întru Hristos,

† VLADIMIR,

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE