Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:05, marți, 7 decembrie, 2021

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir adresat Dl Vlad Țurcanu, ales în funcția de director general al furnizorului public național de servicii media Compania „Teleradio-Moldova”

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a transmis un mesaj de felicitare pentru Dl Vlad Țurcanu, ales în funcția de director general al furnizorului public național de servicii media Compania „Teleradio-Moldova”

Stimate domnule Vlad Țurcanu,

Vă felicit cordial cu alegerea în funcția de director general al furnizorului public național de servicii media Compania „Teleradio-Moldova” și îmi exprim speranța în continuarea interacțiunii constructive dintre serviciul media și Biserica Ortodoxă din Moldova.

Sunt convins că această cooperare poate aduce o contribuție semnificativă la crearea unei societăți puternice din punct de vedere spiritual și sănătoase din punct de vedere moral, la stabilirea păcii și armoniei între oameni, precum și la informarea corectă a locuitorilor Republicii Moldova.

Biserica Ortodoxă din Moldova are o colaborare aparte cu Compania „Teleradio-Moldova” fapt pentru care se datorează și transmisiunile în direct a Sfintelor Liturghii pe care compania le distribuie astfel încât să ajungă la fiecare telespectator, mai ales pentru cei ce nu au posibilitatea de a fi prezenți în biserici la acele momente.

„Este un moment important pentru că de fapt atât Biserica Ortodoxă din Moldova cât și Compania „Teleradio-Moldova” urmăresc unul și același obiectiv, de a apropia oamenii, de a induce sentimentul de solidaritate, de armonie și comuniune în interiorul comunităților naționale.

„Să încercăm împreună să fim lumină și să distribuim binele de știut!”

Să vă ajute Dumnezeu și succese în viitoarea Dvs administrare a acestei instituții spre binele și informarea corectă a cetățenilor.

 

Cu arhierești binecuvântări

+ VLADIMIR

MITROPOLIT AL CHIȘINĂULUI ȘI AL ÎNTREGII MOLDOVE