Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:00, duminică, 19 mai, 2024

Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir, adresat arhiepiscopului Nicodim, cu prilejul prăznuirii ocrotitorului ceresc

 

Cu cu prilejul celebrării zilei onomastice, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a adresat Înaltpreasfințitului Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni un mesaj de felicitare, în care se menționează:

Înaltpreasfinţia Voastră,

În ziua în care toată suflarea Ortodoxă celebrează Duminica Femeilor Mironosiţe, este serbat şi Sfântul şi Dreptul Nicodim, ocrotitorul ceresc al Înaltpreasfinţiei Voastre.

Cu acest binecuvântat prilej, Vă adresăm sincerele noastre felicitări, dorindu-Vă să aveţi parte de izbânzi duhovniceşti în truda bineplăcută de slujire ierarhică şi mult ajutor de la Dumnezeu în lucrarea pastoral-misionară pe care o împliniţi.

Cârmuind cu înțelepciune turma duhovnicească încredințată spre păstorire în Eparhia de Edineț și Briceni, Înaltpreasfinția Voastră aveți grijă de creșterea lor în cunoașterea adevărului evanghelic, de dezvoltarea multilaterală a vieții parohiale și de călăuzirea poporului drept-măritor pe calea mântuirii.

Pentru rugăciunile preaminunatului sfânt al lui Hristos – Nicodim –  Domnul Cel Milostiv și Iubitor de oameni să vă păzească în puterea forțelor sufletești și trupești, în pace și bucurie pentru mulți ani și să vă trimită ajutorul Său darnic în toate faptele și lucrările ziditoare.

Întru mulți și binecuvântați ani!

Cu dragoste întru Hristos cel Înviat,

†  VLADIMIR,

MITROPOLITUL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE