2:00, joi, 29 octombrie, 2020

Mesajul de felicitare al Înalptreasfințitului Mitropolit Vladimir adresat Preasfințitului Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, cu prilejul celebrării celor 53 de ani de la naștere

Preasfinţitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni, împlineşte joi, 29 octombrie 2020, 53 de ani. Cu acest prilej, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir i-a adresat Preasfinţiei Sale un mesaj de felicitare pe care îl redăm în cele ce urmează:

Preasfinţiei Sale,

Preasfinţitului Petru,

Episcop de Ungheni și Nisporeni

Preasfinţia Voastră,

Cu prilejul aniversării a 53 de ani de viață, Vă felicităm călduros, încredinţându-Vă de părinteasca noastră dragoste în Hristos şi de multa preţuire pentru bogata lucrare pastorală şi misionară a Preasfinției Voastre, desfăşurată în slujba Sfintei Biserici Ortodoxe din Moldova.

În comuniune de rugăciune la această sărbătoare binecuvântată, aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru darul sfânt al vieții, precum și pentru darurile revărsate asupra Preasfinției Voastre, pe care le-ați cultivat prin rugăciune și osteneală, înțelepciune și stăruință în lucrarea de propășire, spre binele Bisericii și al țării.

Personalitatea notorie a Preasfinției Voastre, ca fidel şi activ ascultător al rugăciunii Domnului Hristos „ca toţi să fie una” (Ioan 17:21), este binecunoscută şi apreciată în Biserica noastră Ortodoxă din Moldova, dar și în întreaga lume. Dornic de-a mărturisi mereu Ortodoxia sunteţi totodată şi neobosit susţinător al eforturilor de implicare a Bisericii în proiecte sociale și de caritate, precum şi promotor al valorilor moral-creștine în societate.

În numele membrilor Sinodului BOM, al clerului şi al credincioşilor, Vă adresăm calde şi alese urări de sănătate şi ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos să reverse an de an asupra Preasfinției Voastre darurile Sale cele bogate !

Cu părintească binecuvântare şi frăţească dragoste în Hristos,

† VLADIMIR,