2:00, sâmbătă, 16 noiembrie, 2019

Mesajul de condoleanţe al ÎPS Mitropolit Vladimir, la trecerea în veşnicie a Profesorului Vladimir Hotineanu – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Îndurerată familie Hotineanu,

A fost o veste tristă neaşteptată când am aflat că, după o luptă inegală cu o boală incurabilă a trecut la Domnul, unul dintre cei mai talentaţi şi devotaţi lucrători ai sistemului medical – Vladimir Hotineanu, medic-chirurg, doctor habilitat în științe medicale, academician, cel care și-a consacrat viaţa sistemului național de sănătate și oamenilor suferinzi.

În memoria colegilor a rămas ca un om de onoare şi bun profesionist, câştigând astfel respectul şi afecţiunea tuturor.

Prin toată desfăşurarea vieţii sale a luptat pentru fericirea cea veşnică, pentru un rost mai deosebit în viaţa sa pământească. Dar, mai presus de toate, a trăit şi le-a făcut pe toate cu gândul la veşnicie.

Avem convingerea că dragostea sa pentru Dumnezeu şi suflet a biruit moartea, iar binefacerile sale îl însoţesc la această Mare Trecere, alături de rugăciunile noastre şi ale celor de faţă.

Ne rugăm Preasfintei Treimi să dea pace şi linişte sufletului nou adormitului, să consoleze, să mângâie, să întărească familia!

Dumnezeu să-l odihnească în pace cu drepții Săi!

Al vostru pururi rugător părinte,

†  VLADIMIR,

***

Corpul neînsuflețit al regretatului profesor va fi depus sâmbătă, 16 noiembrie 2019, la Biserica „Tuturor Sfinților” din Cimitirul Central din Chișinău (str. Alexei Mateevici, 11), la ora 19:00.
Vladimir Hotineanu va fi înmormântat duminică, 17 noiembrie, la ora 11:00, la Cimitirul Central din capitală.