Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:54, marți, 19 octombrie, 2021

Mesajul de condoleanţe al ÎPS Mitropolit Vadimir, adresat Protopopulului de Rezina, Prot. mitr. Igor Cojocari, în legătură cu trecerea la cele veșnice a mamei sale, Lidia

Marți, 19 octombrie 2021,  a trecut la Domnul Lidia Cojocari, mama Protopopului circumscripției Rezina, Protoiereul mitrofor Igor Cojocari, parohul bisericii “Adormirea Maicii Domnului” din orașul Rezina.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir  a adresat, la acest moment trist, un cuvânt părintesc de mângâiere sufletească.

„Preacucernice părinte Igor, am primit cu tristețe, vestea plecării în lumea veşniciei a nou-adormitei Lidia, mama Dvs.

În aceste clipe grele, la despărțirea de cea care a fost roaba lui Dumnezeu Lidia, mamă și bunică, Vă suntem alături  de familia îndurerată, de toate rudele și de toți cei care au cunoscut-o și au prețuit-o pe adormită.

Ne rugăm lui Dumnezeu să odihnească sufletul ei, în Împărăția Sa împreună cu drepții, iar pe toți cei îndoliaţi să îi întărească întru nădejdea Învierii celei de obşte şi a iubirii milostive a Domnului nostru Iisus Hristos Cel răstignit şi înviat din morţi”.

Dumnezeu să o ierte și să o odihnească în pace!

Cu părinteşti binecuvântări şi condoleanţe,

† VLADIMIR,
MITROPOLIT AL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE