11:13, sâmbătă, 23 decembrie, 2023

Mesajul de condoleanțe al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir la trecerea la cele veșnice a protoiereului Vasile Struța

Am aflat cu întristare de trecerea din această viață a părintelui Vasile Struța, paroh al bisericii „Sfânta Cuvioasa Parascheva” din s. Iorjnița r. Soroca.

Sfinția Sa, prin toată desfăşurarea vieţii sale a luptat pentru propășirea Bisericii și a credinței strămoșești. A muncit să dobândească desăvârșirea turmei cuvântătoare. A luptat pentru un rost mai deosebit în viaţa sa pământească. Dar, mai presus de toate, a trăit şi le-a făcut pe toate cu gândul la cele veșnice.

În aceste momente de despărțire vremelnică, până la învierea de obşte, adresăm familiei părintelui Vasile, enoriașilor parohiei din Iorjnița și tuturor celor care l-au cunoscut, un gând părintesc de mângâiere, rugându-ne Preamilostivului Dumnezeu să așeze sufletul slujitorului Său, Vasile protoiereul, în corturile drepților, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe și binecuvântări pentru cei îndoliați,

† VLADIMIR,

***

Cu binecuvântarea Preasfințitului Ioan, episcopul Sorocii, slujba înmormântării va fi săvârșită luni, 25 decembrie 2023, în biserica „Sfântul Apostol și Evanghelist Ioan Teologul” din satul Cureșnița Nouă, raionul Soroca, de către un sobor de preoți, condus de prot. mitr. Nicolae Craveț, secretarul Vicariatului de Soroca.