Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

20:42, miercuri, 11 ianuarie, 2023

Mai mulți deținuți au primit Sfânta Împărtășanie în Postul Nașterii Domnului

Pe parcursul Postului Nașterii Domnului în instituțiile penitenciare din țară au fost intensificate activitățile educativ-spirituale, ce au menirea să promoveze valorile spirituale în preajma sărbătorii Nașterii Domnului.

În acest sens în lăcașurile sfinte de pe teritoriul instituțiilor penitenciare au fost oficiate slujbe religioase. La finalul liturghiilor, persoanele deţinute au avut posibilitatea de a se spovedi şi a primi Sfânta Împărtăşanie.

Totodată preoții au venit cu mesaje de binecuvântare pentru cei din detenție, povestind deținuților despre tradițiile și obiceiurile legate de sărbătoarea Nașterii Domnului Hristos.

Activitățile moral-spirituale desfășurate în mediul penitenciar reprezintă un bun prilej de întărire în credință și fapte bune, totodată sunt și un moment de reflecție asupra faptelor săvârșite şi chiar de început sau continuare a unei schimbări pozitive de atitudine, menită să aducă în suflete smerenie, generozitate, dăruire şi încredere.

cu referie la https://www.facebook.com/anp.gov.md/