Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

18:21, marți, 31 mai, 2016

Maestrul Nicolae Glib – decorat cu Ordin mitropolitan

În după-amiaza zilei, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir s-a întâlnit la reședința mitropolitană cu Artistul Poporului, dl Nicolae Glib, cel care prin interpretările sale de suflet a adus pe parcursul anilor atâta mângâiere compatrioților săi.

Truda nestăvilită și jertfelnică a Maestrului Nicolae Glib a fost apreciată cu următoarele titluri onorifice: Artist Emerit din Republica Moldova (1980), Artist al Poporului din Republica Moldova (1990), a primit şi distincţia de Stat „Meritul Civic” (1993).

La acest sfârșit de mai, luna în care dl Nicolae Glib își sărbătorește ziua de naștere, pentru meritele profesionale deosebite și promovarea culturii naționale în întreaga lume, ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat cu Ordinul mitropolitan „Meritul bisericesc”, gr. II. Întâistătătorul apreciind în mod deosebit munca îndelungată şi plină de dăruire, pe care Maestrul Glib o depune pe acest deosebit tărâm de activitate vocaţională.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media