12:30, marți, 30 ianuarie, 2024

La Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ierarh Gavriil” din Chișinău au avut loc examenele de stat la disciplinele teologice

Cu binecuvântarea Directorului Seminarului Teologic Ortodox „Sf. Irh. Gavriil” din Chișinău, Arhim. Nectarie (Gherman), în perioada 22-29 ianuarie 2024, au avut loc examenele de stat la trei discipline teologice:
Studiul Noului Testament (Profesor: Prot. Alexandru Comendant),
Studiul Vechiului Testament (Profesor: Ierom. Dr. Macarie Crudu),
Tipic (Profesor: Prot. Victor Ceresău).
Examenele au fost susținute de elevii seminariști ai clasei a XII-a, promoția 2021-2024.
În calitate de examinatori au fost: PC Arhim. Nectarie (Gherman), Director al Seminarului Teologic Ortodox, Dna Rodica Slivca, Director-adjunct învățământ al acestei instituții și cadrele didactice titulare la cele trei discipline teologice.
În urma susținerii examenelor, majoritatea elevilor seminariști au obținut rezultate remarcabile și au dat dovadă de o pregătire corespunzătoare cerințelor stabilite.
Biroul de presă al ATOM