Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:51, marți, 23 aprilie, 2024

La Reședința mitropolitană din Chișinău s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Marți, 23 aprilie 2024, la Reședința mitropolitană din Chişinău s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Ședința Sinodului a început cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În calitate de membri ai Sinodului au participat ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Anatolie, arhiepiscop de Cahul şi Comrat, ÎPS Petru, arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, ÎPS Marchel, arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, episcopii vicari mitropolitani: PS Ioan, episcop de Soroca, PS Siluan, episcop de Orhei, PS Filaret, episcop de Căpriana, PS Nicolae, episcop de Ceadîr-Lunga, vicar al Eparhiei de Cahul și Comrat, PS Patrocl, episcop de Dondușeni, vicar al Eparhiei de Edineț și Briceni şi prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar al Sinodului BOM.

În debutul ședinței, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, l-a decorat pe Preasfințitul Ioan, episcopul Sorocii cu ordinul „Sfântul Ierarh Petru Movilă”, gr.II, cu ocazia aniversării jubileului de 45 de ani ai vieții.

În cadrul ședinței au fost abordate mai multe subiecte ce țin de viața bisericească. Pentru a vizualiza hotărârile Sinodului accesați link-ul Hotărârile Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova din 23 aprilie 2024

Foto credit: Mitropolia.md / Ioan Beschieru

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media