11:31, luni, 20 septembrie, 2021

La Reședința mitropolitană din Chişinău au demarat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova

Luni, 20 septembrie 2021, la Reședința mitropolitană din Chişinău au demarat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Ședința Sinodului a fost condusă de către Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În calitate de membri permanenți ai Sinodului au participat ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul şi Comrat, ÎPS Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, PS Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar al Sinodului BOM.

În debutul şedinţei, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, cu prilejul popasurilor aniversare a acordat ordinul „Sf. Ierarh Gavriil”, de gr. I, Înaltpreasfințitului Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni și Înaltpreasfințitului Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni  .

Hotărârile Sinodului BOM vor fi publicate pe site-ul Mitropoliei în a doua parte a zilei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media