Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:54, marți, 20 decembrie, 2022

La Reședința mitropolitană a demarat ultima şedinţă a Sinodului BOM din acest an

Marți, 20 decembrie 2022, la Reședința mitropolitană din Chişinău au demarat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Ședința Sinodului a fost condusă de către Înaltpreasfinţitul Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al Întregii Moldove.

În calitate de membri ai Sinodului au participat ierarhii eparhioţi şi vicari ai Bisericii Ortodoxe din Moldova: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol şi Dubăsari, ÎPS Anatolie, Arhiepiscop de Cahul şi Comrat, ÎPS Petru, Arhiepiscop de Ungheni şi Nisporeni, ÎPS Marchel, Arhiepiscop de Bălți și Fălești, ÎPS Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan, PS Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan şi Prot. mitr. Vadim Cheibaş, secretar al Sinodului BOM.

În cadrul ședinței, Dl Ion Gumenîi, conferentiar universitar, doctor habilitat în istorie și cadru didactic în USM, a prezentat volumul VIAȚA ȘI OPERA LUI PAISIE VELICIKOVSKI, după manuscrisele Arhimandritului Andronic Popovici. Pentru munca stăruitoare la studierea vieții Sfântului Paisie, ÎPS Mitropolit a decorat pe Dl Ion Gumenîi cu Ordinul „Sf. Cuv. Paisie Velicikovski” de gr. II.

Hotărârile Sinodului BOM

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media