9:01, luni, 26 martie, 2012

La mănăstirea stavropighială Donskoi au început pregătirile pentru fierberea mirului

Pe 21 martie, la biserica Mică a mănăstiri stavropighiale cu hramul Icoanei Maicii Domnului de la Don din or. Moscova, cu binecuvântarea Preafericitului Patriarh al Moscovei şi al întregii Rusii Kiril, şeful Direcţiei executive a Patriarhiei Moscovei mitropolitul Varsanufie de Saransk şi Mordovia a săvârşit slujba de sfinţire a apei şi a stropit cu apă sfinţită ingredientele pentru fierberea sfântului mir.

Sfântul Mir sau Marele Mir – este un amestec de untdelemn curat de măsline sau floarea-soarelui cu vin curat, balsam şi cu plante aromate şi răşini (în total 38 la număr). Se sfinţeşte de către soborul Sfântului Sinod în Joia Mare în cadrul Liturghiei Sfântului Vasile cel Mare. Este întrebuinţat de episcopi şi preoţi numai la sfinţirea bisericilor şi a antimiselor, la Taina Mirungerii şi la revenirea la Ortodoxie a unei persoane botezate în numele Sfintei Treimi. Împlinire şi încununare a Botezului, ungerea cu Sfântul Mir împărtăşeşte noului botezat pe Sfântul Duh ca dar. Este Cincizecimea noastră personală în care Sfântul Duh coboară peste noi şi rămâne în noi ca dar al lui Hristos, este pecetea, amprenta în noi a Aceluia Căruia îi aparţinem după Botez.

www.patriarhia.ru