Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

19:06, joi, 30 martie, 2023

La Mănăstirea Căpriana a avut loc adunarea și mărturisirea preoților din Protopopiatul Strășeni

Săptămâna aceasta, la Mănăstirea Căpriana a avut loc adunarea preoților din Protopopiatul Strășeni.

Adunarea a fost prezidată de Preacuviosul părinte arhimandrit Filaret (Cuzmin), Stareț al Sfintei Mănăstiri și protopop al bisericilor din raionul Strășeni. În discursul ținut, Preacuvioșia Sa a mulțumit tuturor pentru prezență, și a anunțat temele de dialog pentru desfășurarea adunării.

A fost abordată problema marturisirii creștinilor bolnavi, crestinilor cu deficiență mintală, și a celor care nu sunt în stare a se marturisi, problema administrării sfintelor Taine pentru aceste categorii de creștini și sa discutat despre pregătirea sfintelor lăcașuri pentru luminatul praznic al Învierii Domnului.

După adunare preoții au fost mărturisiți de către părintele duhovnic al Protopopiatului, părintele Alexandru Iamandi.

Protopopiatul Strășeni