15:34, vineri, 23 decembrie, 2022

La Mănăstirea Căpriana a avut loc adunarea preoților din Protopopiatul Strășeni

Săptămâna trecută la Mănăstirea Căpriana a avut loc adunarea preoților din Protopopiatul Strășeni.

Adunarea a fost prezidată de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Filaret (Cuzmin), Stareț al Sfintei Mănăstiri și Protopop al bisericilor din raionul Strășeni.

În discursul ținut Preacuvioșia Sa a salutat clericii din circumscripție și a anunțat temele ce vor fi puse în discuție în cadrul ședinței.

În cadrul adunării sa vorbit despre vizitele Protopopului efectuate în parohii pe parcursul anului.

La fel, au fost trecute în revistă vizitele arhipăstorești ale Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove în cele 4 parohii și 2 mănăstiri ale raionului.

La finalul întrunirii a fost făcut bilanțul pentru anul 2022 și a fost propus planul activităților pentru anul 2023.

După adunare preoții au fost mărturisiți de către părintele duhovnic al Protopopie părintele Alexandru Iamandi.

Protopopiatul Strășeni