22:38, luni, 15 noiembrie, 2021

La Catedrala episcopală din Soroca vor fi aduse Icoana și Moaștele Fericitei Matrona de Moscova

Bucură-te, Cuvioasă maică Matrona, caldă rugătoare lui Dumnezeu pentru noi!

Duminică, 21 noiembrie 2021, cu binecuvântarea Preasfințitului Ioan, episcop de Soroca, icoana și fragmente din moaștele Fericitei Matrona de Moscova vor fi aduse la Soroca.

Sfânta Fericita Maică Matrona este grabnic ajutătoare celor care, vin cu credință curată și nădejde pentru a-i cere mijlocirea în fața Mântuitorului Iisus Hristos. Sfântul Ioan de Kronstadt a numit-o „al optulea stâlp al Rusiei”. Prin această expresie a profețit că ea va rămâne unul dintre puținii rugători pentru patria care avea să fie cuprinsă de persecuția ateistă bolșevică.

Fericita Matrona a fost canonizată de Biserica Ortodoxă a Rusiei în anul 1999.

De fiecare dată când trecem prin greutăți, să o chemăm în rugăciuni pe Sfânta Matrona din Moscova și să dea Dumnezeu ca exemplul ei să ne ajute să transformăm întristarea noastră în putere duhovnicească și bucurie interioară – bucuria legăturii cu cele înalte, mai presus de această lume.

Sfințeniile se vor afla la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca până la data de 5 ianuarie 2022.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/