Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

7:09, marți, 7 august, 2012

Jumătate de milion de euro de la ruşii ortodocşi pentru săracii Greciei

Biserica Ortodoxă Rusă a strâns prin donaţii şi colecte o jumătate de milion de euro pentru grecii aflaţi în dificultate, a raportat agenţia Interfax în ziua de 3 august.

Fondurile recoltate au fost transmise Bisericii Ortodoxe a Greciei pentru sutele de lucrări filantropice ale acestei pentru sprijinirea celor sărmani.

Grecia se află într-o gravă criză economică. Conform datelor furnizate de Biroul Naţional de Statistică, nivelul şomajului în ţară este peste 22%. Mai mult de 50% dintre tinerii din ţară nu au de lucru. Aplicând măsurile de austeritate bugetară, guvernul grec a anulat toate angajamentele sociale, a închis aziluri de pensionari, a redus la maximum alocaţiile sociale. Mai mult, noi impozite au fost instituite. Nici măcar şomerii nu pot scăpa de ele. Un om care şi-a pierdut locul de muncă trebuie să plătească impozit 300 de euro pe an.

www.orthodoxie.com