12:34, miercuri, 17 martie, 2021

ÎPS Vladimir a oficiat Liturghia Darurilor înainte sfinţite la Catedrala Mitropolitană

Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a oficiat miercuri, 17 martie 2021, Liturghia Darurilor înainte sfinţite unită cu Vecernia, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Slujba arhierească a fost una deosebită, săvârşită numai la lumina lumânărilor. Întrucât Liturghia Darurilor înainte sfinţite unită cu Vecernia este săvârşită sub semnul pocăinţei, veşmintele preoţilor slujitori au fost de culoare neagră, cernite.

Biserica a aşezat spre întărirea credincioşilor în drumul spre Înviere aceste zile de împărtăşire la Liturghia Darurilor mai-înainte sfinţite.

Liturghia Darurilor înainte sfinţite este cea de-a treia Liturghie a Bisericii Ortodoxe şi se poate oficia de luni până vineri în Postul Mare, cu excepţia zilelor aliturgice, luni şi marţi din prima săptămână şi vineri în Săptămâna Patimilor, când nu se săvârşeşte nici o Liturghie din cele trei ale cultului creştin ortodox.

În perioada primară a creștinismului, Liturghia Darurilor era săvârșită seara, la vremea obișnuită a Vecerniei. În felul acesta, credincioșii ajunau în ziua respectivă, iar Liturghia era o priveghere sau o slujbă nocturnă.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media