14:31, joi, 11 mai, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat pe Prot. mitr. Vasile Pistrui, paroh al bisericii „Minunea Sf. Arh. Mihail” din Criuleni cu ordinul „Meritul bisericesc” de gr. II

Joi, 11 mai 2023, ÎPS Vladmir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a primit la Reședința mitropolitană pe Prot. mitr. Teodor Pelin, Protopop de Criuleni și Dubăsari, însoțit de Prot. mitr. Vasile Pistrui, parohul bisericii cu hramul Minunea Sf. Arh. Mihail din orașul Criuleni.

ÎPS Mitropolit l-a decorat pe părintele Vasile cu ordinul „Meritul bisericesc” de gr. II, pentru munca jertfelnică depusă în slujba lui Dumnezeu și a oamenilor.

Înalta distincție mitropolitană a fost acordată și cu prilejul aniversării a 60 de ani de viață și 33 de ani de slujire sacerdotală.

Prot. mitr. Vasile Pistrui își îndeplinește ascultările de paroh al bisericii „Minunea Sf. Arh. Mihail” din orașul Criuleni, începând cu anul 2000.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media