Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:08, miercuri, 15 noiembrie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir împreună cu soborul de slujitori a oficiat un parastas pentru odihna sufletului părintelui arhimandrit Hrisostomos

În prima parte a zilei de miercuri, 15 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova însoțit de către episcopul-vicar, Preasfințitul Ioan de Soroca, a vizitat Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova.

Astăzi, Vrednicul de pomenire arhimandrit Hrisostomos (Panas), ar fi împlinit vârsta de 70 ani iar cu acest prilej, a fost oficiat un parastas pentru odihna sufletului părintelui și a vrednicilor de pomenire părinți profesori ai academiei.
Părintele Hrisostomos, a fost parohul catedralei cu hramul Înălțarea Domnului (Sfânta Vineri) din Chișinău iar în perioada 1993 – 2000 a îndeplinit funcția de rector al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova.
Dumnezeu să-l odihnească cu drepții pe robul Său!
Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media