5:04, duminică, 22 mai, 2022

ÎPS Mitropolit Vladimir aniversează astăzi, 22 mai, ziua numelui de botez

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir aniversează duminică, 22 mai 2022, ziua numelui de botez.

Înaltpreasfinţia Voastră,

Astăzi, când suflarea Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni – al cărui nume l-aţi primit la Taina Botezului, permiteţi-ne să Vă adresăm felicitările noastre cordiale şi cele mai sincere urări de a păstori şi mai departe – ani mulţi şi fericiţi – turma încredinţată spre călăuzire la limanul cel mântuitor al vieţii veşnice.

Când spunem numele de Părinte simțim cu adevărat apropierea și grija deosebită pe care Înaltpreasfinția Voastră o purtați ca păstor pentru noi toți. Este o sarcină grea, pe care de aproape trei decenii  o onorați cu multă demnitate și cu multă dragoste.

În zi de sărbătoare ne rugăm cu osârdie Sfântului Nicolae să Vă fie mijlocitor în faţa tronului Împăratului Ceresc şi să Vă ferească de toată răutatea, întărindu-Vă să staţi cu dârzenie în faţa oricărei ispite văzute sau nevăzute.

EIS POLLA, ETI DESPOTA!

ÎNTRU MULŢI ANI STĂPÂNE!

Cu smerenie fiască şi dragoste întru Hristos,

Colaboratorii Direcţiei Mitropolitane