Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:31, vineri, 17 mai, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a vizitat Mănăstirea “Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” din or. Nisporeni

 

În a doua parte a zilei de vineri, 17 mai 2024, după Slujba de proclamare a Icoanei Maicii Domnului de la Vărzărești, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, a vizitat Mănăstirea „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” de pe Chiscul Ostașului din or. Nisporeni.

Întâistătătorul însoțit de Chiriarhul locului, Înaltpreasfințitul Petru, arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, episcopii: Filaret de Căpriana și Nicolae de Ceadîr-Lunga, prot. mitr. Vadim Cheibaș, secretar mitropolitan, prot. mitr. Vadim Corostinschi, secretar eparhial, stareți și starețe, a fost întâmpinat de stareța așezământului monahal, egumena Animaisia (Cernea).

Ierarhii au fost familiarizați cu lucrările de construcție a catedralei mănăstirești dar și gospodăria pe care o îngrijește obștea monahală și ascultătorii.

Înaltul Ierarh a apreciat osteneala depusă în toate lucrările ce se petrec în această vatră monahală de la Nisporeni.