Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

20:58, joi, 18 august, 2022

ÎPS Mitropolit Vladimir a vizitat Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din s. Căpriana, r. Strășeni

În a doua parte a zilei de 18 august 2022,  Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a întreprins o vizită la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din s Căpriana, r. Strășeni.

Aici Înaltpreasfinția Sa, s-a rugat la Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni, primul ierarh al Eparhiei Chișinăului (1813-1821) și s-a închinat la Sfintele sale Moaște.

Apoi a vizitat biserica Sfântul M. Mc. Gheorghe și a Sfântului Ierarh Nicolae unde a avut o întâlnire cu PC Arhimandrit Filaret (Cuzmin), Starețul Sfântului Așezământ și obștea monahală, deasemenea Înaltpreasfinția Sa a discutat și cu pelerinii prezenți acordându-le ierarhicească binecuvântare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media