14:31, sâmbătă, 18 februarie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a transmis un mesaj de condoleanțe la trecerea la Domnul a egumenei Eufrosinia, Stareța mănăstirii Călărășeuca

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, a transmis Îanaltpreasfințitului Nicodim, arhiepiscop de Edineț și Briceni și obștei monahale a mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” Călărășeuca, un mesaj de condoleanţe la trecerea la Domnul a maicii Starețe egumena Eufrosinia (Peșterean):

Cu multă tristeţe am primit vestea trecerii din această viaţă a maicii Starețe egumena Eufrosinia, de la mănăstirea Călărășeuca.

Plecarea sa dintre noi înseamnă o grea pierdere pentru eparhie, obştea mănăstirii şi pentru toţi cei care au cunoscut-o şi preţuit-o, ierarhi, preoţi şi binecredincioşi creștini din ţară şi străinătate.

Egumena Eufrosinia rămâne în conştiinţa noastră drept o monahie înţeleaptă şi o apărătoare a valorilor Credinței Ortodoxe în vremuri grele pentru Biserică şi societate

În aceste momente când sufletul maicii Eufrosinia merge în lumina cea neapusă a Împărăţiei Cerurilor, ne rugăm Domnului Hristos, Cel înviat din morţi, să odihnească sufletul ei în ceata sfinţilor, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârşit.

Veşnică ei pomenire din neam în neam!

Cu părinteşti condoleanţe şi binecuvântări pentru eparhie și obştea îndoliată

a Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului” – Călărășeuca.

† VLADIMIR

MITROPOLITUL CHIŞINĂULUI ŞI AL ÎNTREGII MOLDOVE