21:55, joi, 23 februarie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a transmis un mesaj de condoleanțe la trecerea din această viață a dl-ui Vasile Mudreac

Mesajul de condoleanțe al Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova la trecerea din această viaţă a dl-ui Vasile Mudreac, colaborator al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

Îndurerată familie Mudreac, rude și prieteni, cu multă durere în suflet am aflat, că după o boală nemiloasă, a trecut la Domnul, prietenul nostru și unul dintre cei mai devotați colaboratori ai Mitropoliei Moldovei, dl Vasile.

În aceste momente grele adresăm cuvânt părintesc de mângâiere sufletească şi vă încredinţăm de întreaga noastră compasiune, exprimându-ne respectul şi profunda preţuire faţă de devotamentul, cu care domnul Vasile și-a îndeplinit misiunea pe acest pământ.

Ne rugăm Milostivului Dumnezeu să odihnească sufletul lui împreună cu drepţii întru Împărăţia Cerurilor, iar pe cei îndoliaţi să îi întărească întru nădejdea Învierii celei de obşte şi a iubirii milostive a Domnului nostru Iisus Hristos Cel răstignit şi înviat din morţi.

Veşnica lui pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe și binecuvântări pentru cei îndoliați,

† VLADIMIR,

***

Slujba prohodului și înmormântarea va avea loc sâmbătă, 25 februarie, la Mănăstirea „Învierea Domnului” din incinta cimitirului „Sf. Lazăr”, mun. Chișinău.

La ora 8.00 va începe Sfânta Liturghie, după care va urma slujba înmormântării.