10:51, vineri, 12 august, 2022

ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, la Catedrala mitropolitană

În dimineața zilei de vineri, 12 august, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Capitală.

În soborul de preoţi s-au aflat: Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și Eclesiarh al Catedralei mitropolitane, PC Arhim. Nicolae (Roșca), Duhovnicul Mănăstirii Ciuflea, slujitorii Catedralei mitropolitane şi preoți din municipiul Chișinău.

Credincioşii au primit binecuvântare şi s-au rugat împreună cu Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova și soborul slujitor ca Maica Preacurată să-i ajute și să mijlocească în viaţa lor duhovnicească.

Acatistul Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ se săvârşeşte în fiecare zi de vineri, la ora 7.00.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media