12:21, miercuri, 3 ianuarie, 2024

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit vizita dlui Grigore Zapuhlîh, șef catedră de Neurochirurgie din cadrul USMF ”Nicolae Testimițanu”

Miercuri, 3 ianuarie 2024, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană din capitală vizita dlui Grigore Zapuhlîh, șef al catedrei de Neurochirurgie din cadrul USMF ”Nicolae Testimițanu”, doctor habilitat în științe medicale și profesor universitar – unul dintre promotorii valorilor creştine în instituţiile medicale din ţară.

Dl Grigore a fost însoțit și de către dl Vladimir Dolghi, directorul interimar al Institutului de Neurologie şi Neurochirurgie a IMSP „Diomid Gherman” din Capitală și pr. Vladimir  Cozonac, preot-paroh al bisericii din cadrul spitalului și vicepreședinte al Sectorului Sinodal Asistenţă Spirituală în Instituţiile Medicale.

Cu acest prilej, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova i-a adresat distinsului profesor alese felicitări şi mulţumiri pentru truda depusă pe parcursul anilor în ogorul medicinei autohtone, apreciind vocaţia, profesionalismul şi contribuţia domniei sale în promovarea valorilor nepieritoare ale Sfintei noastre Ortodoxii.

Drept apreciere pentru truda depusă, șeful catedrei, dl Grigore Zapuhlîh a fost decorat de către Întâistătător cu înalta distincţie bisericească – Ordinul ”Meritul Bisericesc” de gradul II.

La rândul său, dl profesor, a mulțumit arhipăstorului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispus să muncească și mai departe, atât cât îi va dărui Dumnezeu zile pentru promovarea valorilor ziditoare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media