Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

15:10, vineri, 6 ianuarie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit vizita dl-ui Sergiu Ciobanu, prof. univ. dr. hab. în științe medicale, Șef Catedra OPPO „Sofia Sîrbu”, USMF „Nicolae Testemițanu”

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat vineri, 06 ianuarie 2023, pe dl Sergiu Ciobanu, profesor universitar, doctor habilitat în științe medicale, Sef Catedra de Odontologie, Parodontologie și Patologie orală „Sofia Sîrbu”, USMF „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova cu înalta distincție mitropolitană Ordinul „Sf. Irh. Petru Movilă”.

În cadrul întrevederii, Mitropolitul Vladimir i-a mulțumit dl-ui Sergiu pentru truda depusă pe parcursul anilor în ogorul medicinei autohtone, apreciind vocaţia, profesionalismul şi contribuţia domniei sale în promovarea valorilor nepieritoare ale Sfintei noastre Ortodoxii.

La rândul său, dl Sergiu Ciobanu a mulțumit Mitropolitului pentru înalta distincție, dar și pentru prețuirea și atenția pe care Biserica Ortodoxă din Moldova o arată față de medici.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media