22:26, miercuri, 13 octombrie, 2021

În a doua parte a zilei de miercuri, 13 octombrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană vizita Primarului general al municipiului Chișinău, Dl Ion Ceban și a Președintelui Fundației pentru unitatea popoarelor ortodoxe, Dl Valerii Alexeev.

Președintele Fundației pentru unitatea popoarelor ortodoxe a venit în Republica Moldova pentru a participa la inaugurarea sărbătorii „Hramul orașului Chișinău”, eveniment ce se va desfășura mîine 14 octombrie, conform următorului program:

08:30 – 9.45 Sfânta Liturghie de Hram la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”.

9.45 – 10.00 Te-Deum de mulțumire (Scuarul Catedralei).

10.00 – 11.15 Inaugurarea Sărbătorii „Hramul orașului Chișinău” (Scuarul Catedralei).

11.00 – 17:00 Târgul meșterilor populari (Scuarul Catedralei).

Program Hramul orașului Chișinău – 2021

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media