Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

17:07, miercuri, 5 septembrie, 2018

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană un grup de preoți militari

Miercuri, 5 septembrie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană din Chișinău un grup de preoți militari în frunte cu PC Arhim. Nicolae (Roșca), președinte al Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării și Organele de Drept.

În cadrul discuției au fost abordate mai multe aspecte ce țin de reorganizarea Sectoarelor Sinodale: Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării și Organele de Drept și Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituţiile Penitenciare, într-un singur Sector: Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în MAI, Ministerul Apărării și Ministerul Justiției.

Preoții implicați în activitatea Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în MAI, Ministerul Apărării și Ministerul Justiției vor deservi spiritual: Ministerul Afacerilor Interne (Structurile și subdiviziunile Ministerului, Departamentul Trupelor de carabineri, Organizațiile de veterani, Departamentul Pază de Stat), Ministerul Apărări (Unitățile militare, Academia Militară, Comisariatele militare, Organizațiile de veterani) și Ministerul Justiției (Administrația națională a penitenciarelor, Penitenciarele și Centrul de instruire).

ÎPS Mitropolit Vladimir a luat act vizavi de propunerea reorganizării Sectoarelor Sinodale: Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Apărării și Organele de Drept și Sectorul Sinodal Activitate Pastorală în Instituţiile Penitenciare și a propus în acest sens, întocmirea unui raport pentru următoarea ședință a Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media