11:20, vineri, 8 iulie, 2022

În dimineața zilei de vineri, 8 iulie 2022, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană pe Dl Academician Gheorghe DUCA și Directorul liceului „Alexandr Pușkin” din Chișinău, Dna Oxana ABRAMOVA.

În cadrul audienței, Mitropolitul a mulțumit cordial interlocutorilor săi pentru activitatea rodnică și sârguincioasă întru susținerea valorilor moral-creștine în societate și pentru spirijinul acordat Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Cu acest prlej, Ierarhul a înmânat următoarele decorații:

Dl Academician Gheorghe DUCA – Ordinul Recunoștinței
Oxana ABRAMOVA – ordinul „Cuvioasa Parascheva”, gr.III.

La rândul lor, cei prezenți au mulțumit arhipăstorului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispuși să muncească și mai departe pentru promovarea valorilor ziditoare ale Bisericii strămoșești.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media